Navn
Skole-Kirke-Samarbejdet i Aarhus Kommune
Indsendt af Skole-Kirke-Sa… den
Billede
Illustrator: Els Cools, 2025
Materialer
Beskrivelse
  • Lærervejlening
  • Arbejdsark til kildearbejdet i grupper
  • Mulighed for kirkebesøg
  • Hjemmeside
  • Tekst- og billedkilder til download og print. 
Visning på kort
Vis ikke på kort

Lys er et grundsymbol, som findes overalt: I religion og andre livsanskuelser, i sangtekster, i fortællinger og i utallige talemåder. Lysets symbolbetydning er temaet i dette korte og fokuserede kristendomsfaglige forløb.

I dette forløb skal eleverne indledningsvis på kirkebesøg, hvor de skal undersøge lyset som både fysisk og symbolsk/religiøst fænomen. Tilgangen ved kirkebesøget er legende og eksperimenterende.

Hjemme i klassen skal eleverne gå på opdagelse i et udvalg af korte og velvalgte kilder om lys – dvs. tekster, fotos, kunstbilleder og ritualer - fra forskellige religioner og kulturer. Alle lyskilderne er samlet på store arbejdsark i plakatstørrelse.

Herefter arbejder eleverne med ritualers opbygning og iscenesætter et fiktivt lystændingsritual.

Forløbet kan afrundes i den sidste lektion med enten collagearbejde, dramaøvelser eller beskrivelse af et nyt lys-event.

Forløbet er flerfagligt med mulighed for at inddrage fagene biologi og fysik:
Biologi: Lysets betydning for livet på jorden (2 lektioner)
Fysik: Lysets betydning for udforskningen af rummet (2 lektioner)

Gratis
Ja
Overordnet målgruppe
Hele året
Nej
Tilmeldingsfrist
URL
https://skole-kirke-aarhus.dk/
Pris
Enhed
Formål

• at eleverne forstår, hvilke grundlæggende betydninger det naturlige lys har for livet på jorden. Forløbet har især fokus på lysets betydning for mennesker, som fx erfarer lyset som livgivende eller oplysende.

• at eleverne i forlængelse heraf forstår, hvordan disse fællesmenneskelige erfaringer med lys danner grundlag for, hvordan lyset anvendes som symbol i tekster, ritualer, billeder og arkitektur. Dette finder blandt andet sted i kristendommen og i andre religioner og livsopfattelser, hvor lyset fx associeres med guddommen, åndelig oplysning eller håb.

• at eleverne udfordres til at forholde sig undersøgende og eksperimenterende til ritualers og symbolers betydning i kulturelle fællesskaber.

Aktiviteter

I forløbet kan eleverne indledningsvis komme på kirkebesøg. Kirkebesøgende vil ligge i marts og oktober.

Beskrivelse til varighed

7-9 lektioner

Beskrivelse af tilmeldingsproceduren

Projektet kan tilgås via Skole-Kirke-Samarbejdets hjemmeside: https://skole-kirke-aarhus.dk/ 

Vis ikke på profil
Afbrudt
Skjul kontaktformular
Afbrudt
Hvem kan få tilskud
Kommunale institutioner